2008. május 9., péntek

Márai: Füves könyv 163.

A szuverén ember, aki életét föltette az igazságok hirdetésére és gyakorlására, melyeket
megismert és minden következménnyel vállal: természetesen mindig szerény és
udvarias. Akkor is, amikor az igazságot hirdeti. A szuverén ember legfőbb ismertető
jele, hogy nem fél semmitől, csak lelkiismeretétől, s ugyanakkor nem is sértődik meg
semmitől. Mert aki megsértődik, nem bátor és nem is szuverén. Aki fél és megsértődik,
nem tud egy igazságot következetesen, életre és halálra képviselni a világban.
Aki megsértődik, veszekszik. A szuverén ember soha nem veszekszik, igen, mégcsak
nem is vitatkozik. Kimondja a maga igazát, s aztán helyén marad, utolsó pillanatig és
vállalja mindazt, ami az igazságból és a világ türelmetlen félreértéseiből következik.
Mindenki más csak nyelvel. Ha rangod van, nem szabad félni. De megsértődni csak a
csiszlikek szoktak, s azok, kiknek a világ véleménye fontosabb, mint az igazság.

Weöres A teljesség felé

Jóslás a trágyaözönről
Minden megnyilvánulásod, mely szépen, üdén, szabadon kibontakozik: ajándékod; minden megnyilvánulásod, mely mohóságodtól bűzlik: ürüléked. Bármelyikünkből sokkal több salak fakad, mint adomány, s ez ellen nincs más segítség, mint hogy salakunkat eltakarítjuk; ehelyett az európai ember kezdettől fogva és mindinkább, ürülékéből rendszert, törvényt, erkölcsöt épít, amit fegyverrel, pénzzel, hatósági pecséttel rangos testülettel őriz és mindenkitől megköveteli, hogy e bélsár-palotákhoz és ünnepélyes ganajszobrokhoz igazodjék. Ezek folyton repedeznek, omlanak, általános bűzt és viszketegséget terjesztve; s egyre több, frissebb, puhább ganajjal kell toldani-foldani őket. Lassanként az emberiség egész ürülék -metropoliszt emelt maga fölé, mely most, a húszadik században ráomlott a gazdáira. Ahogy valamikor az eget ostromló óriássá nőtt emberiségre tűz- és víz-özön zúdult, most a ganajimádóvá törpült emberiséget utolérte a trágya-özön. Évszázadokig nem lesz egyéb, mint fojtogató bűz, mocsokban evickélés, háborúzás durrogó, rotyogó, trágyaszagú fegyverekkel a régi fényes fegyverek helyett, míg a ganaj-kor embere ki nem pusztul. Aki az egész földgolyóból pöcegödröt csinált, most belefullad.
Mit lehet tenni a trágya-özön ellen? orrunkat befogni, semmi egyebet. Mert aki valamelyik ganajtornyot le akarja bontani, csak egyik helyről a másikra hordja és közben maga is szaporítja a rondaságot. A trágya-özön magától fog lefolyni, lassan, míg a trágya-korszak embere az utolsóig bele nem fullad. Aki bármilyen iránynak, rendszernek, emberi kigondolásnak szívvel-lélekkel behódolt, azt elborította a trágya-özön; aki a tiszta érzést, szabad látást, örök mértéket őrzi, bárkában lebeg a trágya-özön felett. S ahogy a vízözön után megjelent az égen a szivárvány, jeléül, hogy vízözön nem lesz többé: majd megjelenik az égen a tiszta fehérnemű, jeléül, hogy trágyaözön nem lesz többé.

Püspökszentlászló




Rövid látogatás a Mecsek oldalában lévő idilli kis faluban. Ide még vissza szeretnék jönni...

Shakespear - Zsótér: Lear király


"Zsótéros" előadás frappáns ötletekkel, erős színészi játékkal. Király Levente fáradtnak tűnt, de a két "lány" színpadi jelenléte nagyon markáns volt.

Moliere Mizantróp


A kecskeméti Katona József Színház vendégjátéka a Tháliában. Nyelvileg többnyire ötletes, de helyenként döcögő és erőltetetten humoroskodó előadás. Fáradt voltam, majdnem elaludtam rajta. Kőszegi Ákos kicsit hisztérikus volt.